HALKALI TOPLU KONUTLAR ATAKENT 2.ETAP, KIRLANGIÇ SOKAK NO:3 KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL
0212 696 96 22
0535 293 83 83
Bale

Bale en önce görsel bir sanattır. Zaman içinde gelişmiş ve olgunlaşmış bir disipline sahiptir. Öğretisi klasik bir tekniğe kavuşmuş ve klasik sanatlar arasındaki yerini almıştır. Akademik bir yapıya kavuşması bu disiplinin evrensel kabuller ve kurallara kavuşmasını takip eder. Yüzyıllardır gelişme gösterdiği gibi ilerlemesini günümüzde de sürdürmektedir. Bale resitalleri son derece gösterişli ve ortaya konulması ciddi ekonomik güç gerektiren bir iştir. Ortaya çıkması uzun süreler alır. Bunun evvelinde de sanatçıların yetişmesi de yıllar alan bir süreçtir. Bale sanatı aracılığı ile bir öykü son derece dramatik bir anlatımla ve sözsüz olarak sunulabilir. Hiç bir özel konu olmasa da bu dans müziğin hissettirdiklerini seyircisine başarı ile verebilir.

Bale ilk olarak İtalya'da rönesans döneminden görülmektedir. Mim sanatçılarının ortaçağ ve rönesans tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerindeki dans adımları bugünkü bale altyapısını oluşturdu.

18.yüzyılın ikinci yarısında Rusya'ya ulaşan bale St.Petersburg da Petipa ve Saint-Leon la hayat bularak gelişmiş,günümüzde halen sahnelenen Uyuyan Güzel, Fındıkkıran ve Kuğu Gölü Balesi gibi tanınmış eserler tüm dünyaya yayılmıştır.

Bununla birlikte 1830-50 arasında Romantik Bale ’ye duyulan yaygın ilginin ardından bu sanat uluslararası etkileşimden uzak kaldı. Rusya ve Danimarka dışındaki ülkelerde bale sanatsal düzeyi düştü. Özellikle de Petipa, Petersburg’da Tchaikovksky’nin müziğiyle Uyuyan Güzel ve (asistanı Lev İvanov’la (1834-1901) birlikte) Kuğu Gölü gibi, bale repertuarında bugün hala yerlerini koruyan klasik yapıtlarını sahneleyerek Akedemik Bale ‘yi yeniden doruğa yükseltti.

Rusya 20.yüzyılda Batı dünyasında bale yayılımında en önemli rolü oynadı. Balerin Anna Pavlova (1881-1931) 20 yıl boyunca durmadan dünyayı dolaştı. Yaşamının son 20 yılında Avrupa’da temsil veren Serge Diaghilev’in kurduğu (1872-1929) Rus Balesi adlı toplulukta uygulanan çalışma düzeni koreograf, sahne tasarımcısı ve besteci arasındaki işbirliğini yoğunlaştırdı.

Neden Bale ?

  • Sanat dallarına ilgi uyandırmak ve beslemek.
  • Tüm sanat dallarını öğrencinin yaşamına sokmak, haberdar etmek.
  • Estetik duygusunu kazandırmak (Bakış açısı, vücut kullanımı, davranış).
  • Bale yaparken kazandığı disiplini tüm yaşamına yaymak.
  • Zihinsel ve sosyal gelişimine yardımcı olmak beden gelişimine yardımcı olmak.
  • Beden gelişimine yardımcı olmak.
  • Yaratıcılığını ortaya çıkarmak ve geliştirmek.
  • Balede kazandığı başarı sonucunda, kendine güven duygusunu kazandırmak ve bunu tüm yaşamına yayabilmesine yardımcı olmak.
  • Bedenini fark etmesini ve kullanabilmesini sağlamak.
  • Duygu, düşünce ve kendini ifade etme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmak.
Kaç Kalori Harcadın
Haftalık Program
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş