HALKALI TOPLU KONUTLAR ATAKENT 2.ETAP, KIRLANGIÇ SOKAK NO:3 KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL
0212 696 96 22
0535 293 83 83
Pilates

Pilates’in adı Joseph H. Pilates’ten gelmektedir. 1880 yılında Düsseldorf’ta dünyaya gelen Joseph çelimsiz bir vücuda sahipti. Kayak ve jimnastik ile vücudunu geliştirdi.

Birinci dünya savaşı sırasında kampa alınan Joseph H. Pilates kamptaki hastaları iyileştirmeye yönelik fiziksel egzersiz programı geliştirdi. Bunun yanında engelli ve hastaları iyileştirmek için aparat ve araçlar geliştirdi.

Savaştan sonra Almanya’da metodunu geliştirmeye devam eden Joseph, Alman hükümeti tarafından orduları eğitmesi için çağrıldı.

Joseph H. Pilates 1926’da ABD’ye göç etti ve stüdyosunu açtı. Martha Graham, George Balanchine gibi ünlü dansçılar da öğrencileri arasında yer aldı.

21. yüzyılda hala gözde olan pilates, Madonna, Britney Spears, Julia Roberts gibi ünlüler tarafından benimsendi.

Pilates günümüzde bile en çok tercih edilen tekniklerden birtanesi olmaya devam ediyor.

Pilates’in Faydaları

 • Vücudu dengeler, esneklik ve güç katar.
 • Duruş bozukluğunu düzenler, kas ve iskelet sisteminde oluşacak problemleri giderir.
 • Vücudunuzu daha çok fark etmenizi sağlar.
 • Kol ve boyun fıtığında oluşan ağrıları giderir.
 • Vücudunuzu toplayıp incelterek daha bir fit görünüme kavuşturur.
 • Vücudun dayanıklılığını arttırarak sakatlamaları engeller.
 • Kireçlenmenin neden olduğu eklem ağrılarını azaltır.
 • Bel ve sırt ağrılarını engeller, bel fıtığında, bacakta oluşan ağrıları azaltır.
 • Eklem içi sıvıları dengeler.
 • Gün içinde yaptığımız aktivitelerde, omurgamıza yüklenmeden hareket etmemizi sağlar.
 • Skolyozun tedavisinde önemli rol oynar.
 • Osteoporoz vakalarında kemik erimesinin önüne geçilir.
 • Vücudun her iki yanını eşit oranda güçlendirir.
 • Hücre yaşlanmasının önüne geçer.

Pilates Prensipleri

Kontrol: Pilates egzersizleri esnasında bütünsel sağlığın korunması için beden tamamen kontrol altında olmalı. Hareketler arasındaki geçişlerde kontrol tamamen bize ait olmalı, bedeni tamamen hissedebilir ve gözlemleyebilir olmalıyız.

Nefes: Pilates egzersizlerinde nefes hareketle uyumlu ve tutarlı olmak zorundadır. Yaptığınız hareket nefesinizin biçimini belirler. Sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece yapılan nefes verme hareketinde kanınızı tamamen temizlemiş olursunuz.

Merkezleme: Pilates hareketlerinde merkezimiz genelde pelvik bölgemizdir. Kontrol ve güç daha çok bu bölgede yoğunlaşır ve omurga doğal pozisyonunda stabilize edilir. Merkezleme esnemeyi ve uzamayı sağlar. Bu sebeple temel uygulama pelvik bölgesinden başlanmalıdır.

Akıcılık: Pilates hareketleri kendi içinde bir sisteme ve akıcı bir düzene sahiptir. Hareketler nefes eşliğinde akıcı bir şekilde birbirini takip eder. Hareketler belli bir kontrol ile her noktadan tek tek geçerek ve duraksamadan yapılmalıdır.

Kesinlik: Pilates egzersizlerini uygularken hareketlerin kesinliği ve netliği çok önemlidir. Vücuttaki kontrol ve kesinlik azaldığında pilates kendi içindeki bütünlükten uzaklaşmaya başlar. Bu sebeple dikkat etmemiz gereken doğru teknik ve kesin hareketler.

Konsantrasyon: Pilates egzersizlerini uygularken, öncelikle bedenimizin tamamen farkında olmamız ve yaptığımız harekete yoğunlaşmamız gerekir. Bedenimizin duruşu, yapısı, hareketin merkezi, gücü, çalıştırdığı bölgeler bedensel ve zihinsel odak ve konsantrasyon pilates egzersizlerinden alacağın sonucu kat ve kat arttıracaktır.

Kaç Kalori Harcadın
Haftalık Program
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş