HALKALI TOPLU KONUTLAR ATAKENT 2.ETAP, KIRLANGIÇ SOKAK NO:3 KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL
0212 696 96 22
0535 293 83 83
Salsa

Salsa serbest stil veya sokak dansı olduğu için çok sayıda salsa stili bulunmaktadır. Salsanın belirli bir stil ve standart olmadığı için özgürce ve doğaçlama ile yapılmaktadır.

Salsanın ilk dönemlerinde birkaç temel adım bilgisiyle dans edebilirdiniz. Çünkü birkaç temel adımla kendinizi müziğe bırakmanız yeterliydi. Salsa zamanla birçok dans stilini içine alarak karışık bir dans stilini ortaya çıkardı.

Salsa günümüzde serbest stil olarak yapılmasına rağmen dünyanın değişik yerlerinde birçok salsa stili ortaya çıktı.

En çok bilinen dans stilleri şu şekildedir.

  • New York Stili
  • Los Angeles Stili
  • Miami Stili
  • Küba Stili

Bütün bu salsa stillerinde çok sayıda figür ve dönüş bulunmaktadır.

Salsa Nasıl Ortaya Çıktı?

Salsa müziği 300 yıldan fazla bir sürede diğer danslar ile beslenmiştir. 1970’lerde popüler olan bu dans stili günümüzde halen gelişme gösteren bir müzik ve dans türüdür.

Salsa’nın kökeni her ne kadar Afrika ve İspanya’ya dayansada 1970’lerde New York’ta ticari hale getirilmiştir. Salsa’nın çok sevilmesiyle birlikte çeşitli stiller ortaya çıktı. Küba Portorika ve Kolombiya stili altında üç ana stille temelleri atıldı. Daha sonra buralardan Kuzey Amerika’ya göç eden insanlar bulundukları şehirlere göre New York, Miami, Los Angeles gibi sitiller ortaya çıkardılar. Buradan da Avrupa’ya göç edenler ise yeni stiller ortaya çıkarmasıyla birlikte son olarak İngiliz stili oluşmaya başladı.

Nasıl Salsa Öğrenebilirim?

Sakinliğinizi Koruyun

Salsa yaparken acele etmenize gerek yok. Rahat ve yumuşak hareketler ile salsa yapabilirsiniz. Hareketleriniz kesin ve net olmalıdır.

Uyumluluk Önemlidir

Partnerinizle uyumlu dans için kollarınızın ve avuç içleriniz gergin olmalıdır.

Estetikliğe Önem Verin

Bayanları iyi takip edebilmek için partnerlerinin uyguladığı kadar kuvvet uygulamalıdır. Ancak bazı yerlerde süper zor, karmaşık kol hareketleri ile dolu figürleri incinmeden tamamlayabilmek için ve kolların rahat ve esnek olması gerekir.

Dairesel Yürüyüşe Dikkat Edin

Dairesel hareketlerle birbirinin etrafında sürekli hareket etmek Salsa’nın temelidir. Dönüşlerin yumuşak ve sakin görünmesi için partnerlerin aralarında bir eksen varmış gibi birbirlerinin etrafında yürümesi gerekir.

Dengenizi Kaybetmeyin

Salsa’nın insanı şaşırtan o muhteşem dönüşlerini yapabilmenin sırrı dengenizi kaybetmemektir. Bunu yapabilmek için en sık kullanılan yöntem ise yüzyılların tekniği olan “spotting” (odaklama) yöntemidir.

Kollarınızı İyi Açın

“Sombrero” adı verilen figür gibi dönüşlerde, kollarınızı partnerinizin başından geçirirken kollarınızı çok geniş açmalısınız. Bunu yaparken sanki 10 tane kol aynı anda hareket ediyormuş görüntüsü yaratırsınız.

Vücudunuzu İyi Kullanın

Vücudunuzu istediğiniz gibi hareket ettirin, kol hareketlerinizi geliştirin ve onlara kim olduğunuzu gösterin.

Kaç Kalori Harcadın
Haftalık Program
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş