HALKALI TOPLU KONUTLAR ATAKENT 2.ETAP, KIRLANGIÇ SOKAK NO:3 KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL
0212 696 96 22
0535 293 83 83
Zumba

Zumba’nın ortaya çıkışı 1990 yılına dayanır. Alberto Beto Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkan Zumba latin esintili dans fitness programıdır. Zumba ayrıca tüm dünyada en yaygın uygulanan dans fitness programıdır.

Zumba dans ve aerobik figürleri de içermektedir. Zumba koreografisinde, bir kısım Bollywood ve oryantal dans hareketleri ve kumbiya, hip-hop, samba, salsa, merenge, mambo, savaş sanatları bir arada kullanıldığı gibi, “squat” ve “lunge” egzersizleri de kullanılır.

ZUMBA'NIN TARİHİ

Perez 1986 yılında ders vereceği aerobik sınıfında aerobik müziği kasetini unuttuğu için arabasında bulunan salsa ve merenge müziği kasetlerinden doğaçlama bir ders yapmıştır.

Bu ders sonrasında Kolombiya’da başarı yakalayan bu tarzı, daha sonra Amerika’ya taşır (1999). Burada, Alberto Perlman ve çocukluk arkadaşı COO Alberto Aghion ile bir araya gelir ve bu üçlü, demo reel demosunu ortaya çıkarır.

Bu demo sonrasında bu konsept, Fitness Quest adlı şirket tarafından lisanslanır ve doğrudan pazar kampanyalarına ve bir dizi ev videosu üretimine geçilir. Böylelikle Zumba tüm dünyaya yayılacaktır.

ZUMBA'NIN FAYDALARI

Stresinizi Atmanızı Sağlar

Zumba’nın canlı hareketleri hem moralinizi yükselten endorfinleri salgılamanızı sağlayacak, hem de dans ettikçe endişelerinizden kurtulacaksınız.

Koordinasyonunuzu Geliştirir

Kişinin, yaşlandıkça iyi bir koordinasyona sahip olmasının önemi artar. Şimdi koordinasyonunuz sizin ilk derdiniz olmasa da bu derslerin faydalarını ileriki yaşlarınızda bile görmeye devam edeceksiniz.

Kilo Vermenizi Sağlar

Zumba’nın en önemli faydalarından biri tabii ki, kilo vermenizi sağlamasıdır. Bir Zumba dersi toplam 600 ila 1000 kalori arasında kalori yakmanızı sağlar.

Vücudunuz Sıkılaşır

Zumba’nın bir diğer mükemmel faydası vücudunuzu sıkılaştırmasıdır. Çünkü siz farkında bile olmadan bütün vücudunuz çalışır.

Her Yaşa Uygundur

Zumba, her yaştan insanın katılabileceği bir egzersiz sınıfıdır. Hatta sadece çocuklar ya da yaşlılar için özel Zumba dersleri bile vardır.

Kendinize Olan Güveninizi Artırır

Zumba dersi boyunca yaptığınız dans hareketleri duruşunuzu düzeltir, koordinasyonunuzu geliştirir, kendi kendinize oluşturduğunuz kısıtlamaları ortadan kaldırır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bütün bu değişimler hemen moralinize ve görünüşünüze yansır. Unutmayın, kendini iyi hisseden biri aynı zamanda kendine olan güvenini de geliştirir.

Ruh Halinizi İyileştirir

Pek çok araştırma, egzersiz yapmanın endorfin salgılatarak, insanın kendini daha iyi hissettiğini kanıtlamıştır. Zumba’nın depresyonu yenmede en etkili egzersizlerden biri olduğu da göz önüne alınırsa ne kadar çok endorfin salgılamanızı sağladığını anlayabilirsiniz.

Kaç Kalori Harcadın
Haftalık Program
Facebook Paylaş
Twitter Paylaş
Google+ Paylaş